english      
español      
deutsch      
nederlands      
по-русски
francais
danish
greek
polish
romanian
swedish
italiano
turkish
Camp Inski 2006:
Mariannenplatz 2
10997 Berlin
0176-62078158
Do. 14h-17h


Zatrzymanie

Zostajesz zatrzymany w jakims miejscu. Co teraz? - zachowaj spokój! Wykrzycz do stojących dokoła Twoje imię lub nazwisko i Twoje miasto, po to aby oni mogli poinformować (KD - niem. EA) komisje dochodzeniowa. Zarowno przy jak i w policyjnym pojeździe nie odpowiadaj na żadne pytania i nie wdawaj sie w rozmowy z urzednikami.

Jedyne co musisz podać to:

Imie,nazwisko,adres zameldowania, date i -miejsce urodzenia, przyblizone okreslenie zawodu, przynależność państwowa - POZA TYM NIC! Wymien z innymi zatrzymanymi imię i adres na przypadek, gdyby ktos wcześniej zostal zwolniony aby mogl zadzwonic do KD (niem. EA) Przemysl dokladnie o czym mówisz - miedzy Wami moga siedzieć rowniez szpicle. (pamietaj o prawie do odmowy zeznań). W punkcie zatrzymania masz prawo dowiedziec sie na jakiej podstawie prawnej jak również z jakiej specjalnej przyczyny nastapilo Twoje tymczasowe zatrzymanie. Przekaz te informacje KD (niem.EA) po to aby ewentualnie powiadomiony ADWOKAT jak rowniez KD (niem. EA) zawiadomil możliwie szybko ludzi, którzy mogliby odczuwać brak Ciebie. Musi być Ci umozliwione skuteczne przeprowadzenie 1 rozmowy telefonicznej (Pamietaj o drobnych i odpowiednich monetach: 0,10; 0,20,0,50) · Nalezy odmowic wszystkich dalszych zeznan. Twoja odmowa zeznań nie może być uzyta przeciwko Tobie, nic nie nalezy podpisywać. Jesli odniosles obrazenia nalezy zazadac LEKARZA żeby mogl opatrzyc Twoje rany i wystawic odnosny atest lekarski. Oprócz tego mogą być Ci odebrane wszystkie rzeczy (okulary, pas, scyzoryk, sznurowadła i tak dalej). Wnies sprzeciw i zarzadaj pisemnego pokwitowania. Może być rowniez przeprowadzona procedura kryminalno-techniczna - pobrania odciskow palcow i zrobienie zdjec. Zloz sprzeciw!

Calosc może jakis czas potrwac:

§ 21 NGefAG "Okres ograniczenia wolnosci" : osobe zatrzymana nalezy zwolnic: 1. skoro tylko przestaje istniec powod zatrzymania lub akcji policyjnej, 2. kiedy dalsze utrzymanie ograniczenia wolnosci zostanie uznane decyzja sędziego za niedopuszczalne na podstawie § 19, 3. w każdym przypadku najpóźniej do konca dnia nastepujacego po zatrzymaniu (maks. 48 godz.), o ile przedtem nie zostanie zarzadzone przez sedziego dalsze przedluzenie ograniczenia wolnosci. W decyzji sedziego musi byc okreslone najwyższe dopuszczalne trwanie ograniczenia wolności; ono nie może wynosić dluzej niz cztery dni. Ograniczenie wolnosci celem ustalenia tożsamości nie powinno trwać dłużej jak sześć godzin. Możesz złozyć sprzeciw przeciwko pozbawieniu wolnosci i zarzadac zbadanie sprawy przez sędziego najpóźniej do 1 miesiąca po zdarzeniu jezeli byłeś wsadzony na dłużej niz 8 godzin.

Po wyjsciu na wolnosc: · Poinformuj KD (niem.EA) · Napisz protokół pamieciowy (ewentualnie także jako ŚWIADEK) · Zlec LEKARZOWI twojego zaufania zaświadczenie stanu ewentualnych obrazen.

Retrieved from "http://camp06.dissentnetwork.org/FreiheitPl"

This page has been accessed 690 times. This page was last modified 23:12, 30 July 2006.


» dissent-archive