english      
español      
deutsch      
nederlands      
по-русски
francais
danish
greek
polish
romanian
swedish
italiano
turkish
Camp Inski 2006:
Mariannenplatz 2
10997 Berlin
0176-62078158
Do. 14h-17h


G8’e Karşı Uluslararası Kamp

Camp Inski 2006: Bir yıl öncesinden start yerinde olmak

Dünyanın en güçlü sekiz devletinin başkanları senede bir kez buluşmakta ve dünya ekonomi ve politikasındaki kendileri açısından en önemli gelişmeler hakkında konuşmaktalar. Bu devletlerin sahip olduğu büyük güç, G8 buluşmalarında verilen kararların, dünyanın büyük bölümü için son derece etkili sonuçları olmasını beraberinde getiriyor. Onların politikaları sömürü, yoksulluk, baskı ve savaşı, sosyal saldırının ve göçle mücadelenin küreselleşmesini ifade ediyor. Bizim dünyamız ise farklı; bizler insani ihtiyaçlara dönük, sömürü, ayrımcılık ve şiddeti aşmış, adil ve eşitlikçi bir dünya inşa etmek istiyoruz.


2007 yılında G8’in devlet başkanları, Almanya’nın Ostsee sahilindeki Heiligendamm’daki Kempinski Grand Hotel’de buluşacaklar. Zirve buluşmalarına karşı protestolar, yıllardan beridir kollektif ve çok sesli bir „YA BASTA!“, yani „YETER!“ deyişin sembolik yerleri halini aldı. Prag, Göteborg ve Cenova’dan, Gleneagles ve St. Petersburg’a dek protestolar, enternasyonalizm konusunda çok katmanlı hareket deneyimlerini ifade etmekte. 2007 yılı için mobilize olurken bizler, bilinçli bir ara aşama olması bakımından, 2006’daki Rusya’daki protestonun ve ondan önceki zirve protestolarının üzerine düşünmeyi ve onların analizini yapmayı istiyoruz. Protestoların gerek içeriği gerekse pratiği bakımından sürekliliğini güvenceye alabilmek için, zirve toplantısının daha bir yıl öncesinden uluslararası bir anti-G8 kampı yapma fikrini, yani 2006 Camp Inski’yi geliştirdik. Burada, hem dünyanın insan onurunu hiçe sayan neoliberal yeniden şekillendirilişi konusuyla uğraşmayı, hem de değişik enternasyonal direniş pratikleri hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunmayı istiyoruz. Geçmiş yılların deneyimlerinden ve enerjisinden, geniş, kararlı ve etkili bir direnişi örgütleyebilmek için 2007 zirvesine dek yararlanmayı istiyoruz.


Camp Inski’yi sendikal örgütlenmiş soldan, ırkçılık karşıtı insiyatiflerden, otkökü devrimi hareketinden, sığınmacıların kendi örgütlenmelerinden, Attac’tan, otonom soldan ve anarşistlerden taban aktivistleri ve tüm diğerleri için açık bir mekan olarak görmekteyiz. Katılımcılar ne kadar farklı olacak olurlarsa olsunlar, başka bir dünyaya duyulan özlem hepimizi birleştirmekte. Küresel sermayenin talep ve tasarıları ile tam bir zıtlık içindeki özgürleşme ve insani değerlerin küreselleşmesi uğruna verilen mücadele, bizleri birleştirmekte. Bizler temel insani ihtiyaçları kılavuz alarak, sömürüyü, ayrımcılığı ve şiddeti aşmayı istemekteyiz. Bu anlamda Camp Inski karşılaşma, alışveriş ve elbette ki aynı zamanda değişik spektrumlardan olanlar için bir tartışma yeri olmalıdır. Benzerlikleri tanımak ve farklılıkları kabul etmek için, çeşitli uluslararası hareket, direniş ve protesto konseptlerinin izini sürmeyi istiyoruz.


Güzel Ostsee’deki hoş yaşamın yanısıra anti-G8 kampı Camp Inski, elbette ki protestolarla ve gerektiğinde sivil itaatsizlikle, eyleme geçmeli ve bölgede kendini göstermelidir. Eylemlerimiz için çok çeşitli yerel bağlantı noktaları mevcuttur. Göç, antifaşizm, militarizme ve savaşa karşı direniş, Camp Inski’de rol oynayacak olan konulardan sadece bazıları. Ancak bizler daha fazlasını istiyoruz, zira dünyanın neoliberal yeniden şekillendirilişi çok boyutlu – bizim direnişimiz ve direniş şekillerimiz de öyle... Bu nedenle sizleri, aktif bir şekilde kamptaki workshoplar’a, eylem ve tartışmalara katılmaya çağırıyoruz.


Örgütlenin, katılın! Herşeyin bambaşka olması için!

Retrieved from "http://camp06.dissentnetwork.org/AufrufTr"

This page has been accessed 1,664 times. This page was last modified 09:25, 21 June 2006.


» dissent-archive